Lauritzen Fonden bevilger 11 mio. kr. til Lær for Livet. Bevillingen skal over de kommende fire år styrke organisationens arbejde for, at flere børn og unge i udsatte positioner får bedre muligheder for at lykkes i skolen og gennemføre en ungdomsuddannelse.

Foto: Lær for Livet
Lær for Livet arbejder langsigtet med børn og unge i udsatte positioner og har siden etableringen haft mere end 1.200 børn gennem sit læringsprogram. I dag er omkring 500 frivillige tilknyttet organisationen, som samarbejder med 27 kommuner.
Læringsprogrammet strækker sig over seks år og kombinerer blandt andet læringscamps, frivillige mentorer og støtte til læringsmiljøet omkring barnet. Målet er at styrke børnenes læring, livsduelighed og fællesskaber, så de står stærkere både i skolen og i livet. Lær for Livet
Den nye bevilling løber fra 2027 til 2030 og skal især understøtte tre spor. I Esbjerg skal et styrket lokalt partnerskab mellem Lær for Livet, kommunen, Lauritzen Fonden og lokale fonde skabe en stærkere lokal forankring. Samtidig skal bevillingen gøre det muligt at give flere børn i andre kommuner adgang til læringsprogrammet og understøtte en fortsat digitalisering af organisationen, så arbejdsgange, data og samarbejde styrkes.
10 mio. kr. går til det fireårige udviklingspartnerskab. Heraf går 3,255 mio. kr. til partnerskabet i Esbjerg, 3,63 mio. kr. til læringsprogrammet i andre kommuner og 3,115 mio. kr. til digitalisering.
Herudover afsætter Lauritzen Fonden en mio. kr. som rammebevilling til en effektanalyse af de hjemmeboende børn med støttende indsatser, der deltager i programmet. Analysen skal være med til at udvide vidensgrundlaget om effekten for den målgruppe, der i dag udgør størstedelen af børnene i Lær for Livets program. Lær for livet – ansøgning og in…
Lauritzen Fonden har samarbejdet med Lær for Livet siden 2017 og har gennem årene blandt andet bidraget til at udvikle og udbrede læringsprogrammet, skabe ny viden og understøtte organisationens digitale udvikling.
Bevillingsmodtager: Lær for Livet
Støttebeløb i alt: 11.000.000 kr.
År: 2027 - 2030
laerforlivet.dk/ www.facebook.com/laerforlivet