Nordisk-Chilensk Kulturformidling driver to børnebiblioteker i Valparaíso. Hovedbiblioteket er blevet så stor en succes, at der nu skal bygges et nyt stort bibliotek for børn og unge i Valparaíso
Nordisk-Chilensk Kulturformidling / NGO Libroalegre er en uafhængig nonprofitorganisation, der blev oprettet i 2001 i Valparaíso. Siden starten har den været dedikeret til uddannelsesmæssige og kulturelle aktiviteter og har gjort god børne- og ungdomslitteratur tilgængelig for børn, unge og voksne, hovedsageligt fra lavindkomstsektorer med ringe adgang til kulturelle oplevelser. Organisationen har to afdelinger: En i Chile, som til dagligt driver børnebiblioteker og kulturelle aktiviteter til fremme af udbredelsen af børnelitteratur, og én i Danmark som primært fungerer som støtteforening.
Organisationen har to børnebiblioteker i Valparaíso og udvikler projekter omkring bogkultur og læselyst. Hovedbiblioteket, der ligger i et arbejderkvarter med rigtig mange børnefamilier er blevet en så stor succes, at de har brug for et større hus.
Det nye bibliotek bliver et moderne og dynamisk kulturhus for børn og unge, hvilket inkluderer:
Forprojektet for arkitekt- og byggearbejdet er blevet godkendt af Valparaísos kommune og det nye bibliotek er tegnet af BJERG Arkitektur. Lauritzen Fonden har støttet det kommende byggeprojekt med 250.000 kr.
Bevillingsmodtager: Foreningen Nordisk-Chilensk Kulturformidling
Støttebeløb i alt: 250.000 kr.
År: 2022 - 2025
www.libroalegre.com/ www.facebook.com/bibliotecaslibroalegre